Amerikai futball

(Utoljára frissítve: 07.09.2023)

A következő speciális fogadási szabályok mellett az általános fogadási szabályok hatályosak. A speciális fogadási szabályok azonban elsőbbséget élveznek az általános szabályokkal szemben.

1.) Hosszabbítás: Ha nincs másként meghatározva, akkor a fogadások lezárása a hivatalos, hosszabbítással együtt elért eredmény szerint történik (eredmények az American Football irányító testülete szerint).

2.) Játékidő: Amennyiben egy mérkőzés félbeszakad a rendes játékidő vége előtt, akkor az eredmények hivatalosnak számítanak, ha a játékidőből 55 perc eltelt, kivéve, ha az American Football irányító testülete előbb is hivatalossá teszi. Ellentétes utalás hiányában ez minden fogadásra vonatkozik.
Kivétel: Az "Élő fogadások" esetében a fogadások csak akkor érvényesek, ha a mérkőzés befejeződik. Ha a mérkőzést bármikor félbeszakítják, akkor minden fogadás semmis, kivéve a félbeszakítás pillanatában már eldöntött fogadásokat.

3.) Időpont: Minden mérkőzést az előre kitűzött naptári naptól számított egy héten belül (helyi idő szerint) és helyszínen kell megtartani. Máskülönben a mérkőzésre tett összes fogadás érvénytelen.

4.) Fogadás győztesre: Amennyiben egy mérkőzés döntetlenre végződik a hosszabbítás után, úgy a győztesre tett fogadások semmisek.

5.) Point Spread (Hendikep): A lezáráshoz a fogadás győztesre típusa használatos, módosítva a Point Spread (Hendikep) vonallal, mely a fogadás leadásakor volt érvényben. Példa: Miami +3 @ Green Bay -3. Eredmény: Miami 21/Green Bay 25, Green Bay siker a point spread miatt. Abban az esetben, ha az eredmények döntetlenre jönnek ki a point spread alkalmazását követően, a fogadás "Push"-ra végződik, és a tétek visszajárnak. A Push szabály nem vonatkozik azokra a piacokra, ahol a point spread döntetlen elérhető.

6.) Összes pont: Az összes pont fogadások lezárása mindkét csapat pontszámain alapszik, beleértve az esetleges hosszabbítást is. Abban az esetben, ha az összes pont egyenlő az összes pont piaccal, a "Push" szabály láp életbe.

7.) A legtöbb pontot hozó negyed: Mind a négy negyedet be kell fejezni. A hosszabbítás nem számít. Amennyiben a játékot félbeszakítják, akkor minden fogadás semmis, kivéve, ha a félbeszakítás pillanatában a 4. negyedben már elérték a legmagasabb pontszámot.

8.) A legtöbb pontot hozó félidő: Mindkét félidőt be kell fejezni. A hosszabbítás nem számít. Amennyiben a játékot félbeszakítják, akkor minden fogadás semmis, kivéve, ha a félbeszakítás pillanatában a 2.  félidőben már elérték a legmagasabb pontszámot.

9.) Félidő / Végeredmény: A hosszabbítás nem számít.

10.) Legmagasabb csapat pontszám (csoportos fogadás): Ha egy csapat érintve van egy félbeszakításban, akkor a félbeszakítás előtt elért pontszámok számítanak, és valamennyi fogadás érvényes. Ha egy érintett csapat mérkőzése bármilyen okból nem kezdődik el az előre kitűzött naptári napon (helyi idő szerint) és helyszínen, akkor valamennyi fogadás semmis.

11.) Második félidő: A második félidőre leadott fogadásokat a második félidőben szerzett pontok alapján döntik el. Amennyiben a teljes második félidő nem kerül befejezésre, minden második félidőre leadott piac érvénytelen, kivéve ha már korábban eldőlt. A hosszabbítás időszaka beleszámít a második félidő eredményébe és hivatalosnak tekintendő, függetlenül a hosszabbítás időtartamának hosszától.

12.) 1. Drive eredménye: A drive elkezdettnek tekintendő a first down megkezdésével. A drive befejezettnek tekintendő, ha a támadó csapat vagy betalál vagy elveszti a labdabirtoklást úgy, hogy nem is sikerül visszaszerezni azt ugyan abban a játékban. Az eredmények lezárása a szóban forgó támadó drive kimenetelétől függ. Csak a támadó statisztika számít. Ha a kezdőrúgás és a punt visszahordásra kerül touchdown esetében, akkor az nem számít drive-nak. Csak az interception vagy a fumble ér turnover-t. Azok a turnover-ek, melyeket a védelem visszahord touchdown esetében turnover-ként kerülnek lezárásra. Safety, turnover down után vagy időtúllépés esetében minden fogadás érvénytelen erre a piacra vonatkozóan. Minden fogadás az American Football irányító testülete általi statisztika szerint kerül lezárásra. Ez a szabály az egymást követő drive-ok esetében is érvényes. 2 fogadási lehetőség van:
- “Score”: Ez lesz a nyerő lehetőség, ha a támadó csapat gólt szerez, illetve, ha safety (biztonsági) vagy defensive (védekező) touchdown történik.
- “Minden más kimenetel”.

13.) Melyik félidőben lesz több pont: A hosszabbítás nem számít bele az eredménybe, hacsak másként nincs jelezve. Ha a mérkőzés 60 percnél rövidebb játék előtt félbeszakad, akkor valamennyi fogadás érvénytelen, kivéve, ha a második félidőben több pontot szereztek - ekkor valamennyi fogadás érvényes.

14.) Nincs döntetlen: Ha a fogadás győztesre, végső győztesre vagy a hendikepes fogadás döntetlenül végződik és amennyiben a döntetlen esetében nem lettek nyereményszorzók meghatározva, az összes fogadás érvénytelennek minősül.

15.) Győztes előnye: Ez azon alapul, hogy meg kell tippelni a győzelem mértékét egy csapat esetében a mérkőzésen. A győztes előnye az elejétől számolandó.

16.) Touchdown-t szerzők: Ez a szabály az első/utolsó/bármikori/következő/csapatból első Touchdown-szerző piacokra vonatkozik. Egy félbeszakított mérkőzésen azok a fogadások érvényben maradnak, melyek esetében a pontszerzés már megtörtént. A hosszabbítás beleszámít a fogadásba ezen piacok esetében. Touchdown-szerző az a játékos, aki úgy szerez touchdownt, hogy a labdát az ellenfél célterületébe juttatja (azaz nem a passzoló játékos). Töröljük azokra a játékosokra vonatkozó fogadásokat, akik nem játszanak legalább egy snapet. A touchdown-szerzőket kérésre másokkal együtt is fogadásra kínáljuk. Ha olyan játékos nyer, aki nem szerepel a listán, minden fogadás érvényes.

17.) Első/utolsó csapat szerez pontot: Egy félbeszakított mérkőzésen azok a fogadások érvényben maradnak, melyek esetében a pontszerzés már megtörtént, a hosszabbítás beleszámít ezen piacok esetében.

18.) Wincast: Egy félbeszakított mérkőzésen azok a fogadások érvényben maradnak, melyek esetében a pontszerzés már megtörtént, a hosszabbítás beleszámít ezen piacok esetében. Egy félbeszakított mérkőzés esetén a fogadások érvénytelenek. A hosszabbítás számít ezen piacok esetében. Azokra a játékosokra leadott fogadások, akik a releváns American Football irányító testülete által nem lettek aktívként listázva, érvénytelenek. Amennyiben egy mérkőzés döntetlenre végződik a hosszabbítás után, úgy a fogadások semmisek.

19.) Játékos speciális fogadások: Az említett játékosnak a releváns American Football irányító testülete által aktívként kell feltüntetve lennie, hogy a fogadás érvényes legyen.

20.) Következő mezőnygól: Ezen a piacon arra fogadhat, hogy melyik csapat szerzi a mérkőzésen a következő mezőnygólt. (az a mezőnygól kísérlet, mely nem ér célt, nem számít.)

21.) “Grand Salami”/NFL: A fogadásban az egy bizonyos napon lejátszott összes mérkőzésen elért pontok összegét kell megtippelni (játéknap dátuma). Kizárólag az adott napon (az NFL beosztása szerint) lejátszott mérkőzések számítanak. Amennyiben bármely mérkőzést elhalasztják, vagy új mérkőzést adnak a napi programhoz a nyereményszorzók közzététele után, akkor valamennyi fogadás semmissé válik. Amennyiben bármelyik mérkőzést menet közben félbeszakítják, az összes fogadás semmisnek nyilvánul.

22.) Regular Season Yardage mérkőzés fogadások: Elérhető a passing/receiving/rushing yard-ok esetében. A fogadások lezárása a releváns American Football irányító testülete, szerinti első eredmények alapján történik, a későbbi módosítások nem lesznek figyelembe véve a lezárás tekintetében. A fogadások érvénytelenek, amennyiben egy vagy több játékos nem aktívként lett listázva a releváns American Football irányító testülete által a regular season első hetében.

23.) Mennyi regular season siker tér el X csapat?: A fogadások csak akkor érvényesek, ha minden regular season mérkőzés befejeződik. Ha a szezon bármilyen okból lerövidül, a fogadások érvénytelenek, kivéve, ha a lehető legmagasabb opciót már elérték. Ebben az esetben minden fogadás érvényes.Ez a piac az alapján kerül rendezésre, hogy az amerikai futball hivatalos irányító testülete szerint a csapat az alapszakaszban hány győzelmet aratott. Egy döntetlen nem számít fél sikernek.

24.) Division Champion (Osztálybajnokok): Ha a szezon bármilyen okból hamarabb véget ér, akkor minden Division Champion fogadás az American Football irányító testülete által megnevezett eredmény szerint kerül lezárásra. Ha nem neveznek meg győztest, akkor a fogadások érvénytelenítésre kerülnek.

• Legtöbb Regular Season Interception

A fogadások lezárása a releváns American Football irányító testülete által közzétett statisztikákon alapul. Legtöbb Regular Season Tackle-be bele számítanak az assist-ok is.

26.) NFL Speciális szabályok: Az NFL speciális szabályai időspecifikus piacokon alapulnak. A heti speciális fogadások érvényesek minden olyan mérkőzésre, melyek az NFL heti menetrendjében megtalálhatók. A vasárnapi korai speciális fogadások csak azokra a mérkőzésekre érvényesek, melyek 18:00 óra előtt kezdődnek. A vasárnap késő esti speciális fogadások csak azokra a mérkőzésekre érvényesek, melyek 21:00 óra után kezdődnek, beleértve minden késői vasárnap éjszakai mérkőzést. A hosszabbítás minden piacra érvényes, kivéve ha másképp lett feltüntetve. A fogadások csak akkor érvényesek, ha minden mérkőzés befejeződik.

27.) Legtöbb/legkevesebb pontot szerző csapat: Az eredmények az egyes csapatok összpontszámán alapulnak, beleértve a hosszabbításokat is. A fogadások csak akkor érvényesek, ha minden mérkőzés befejeződik. Döntetlen esetében, a dead heat szabály lép érvénybe.

28.) Legtöbb/legkevesebb pontot elérő mérkőzések: Az eredmények az összpontszámon alapulnak, beleértve a hosszabbításokat is. A fogadások csak akkor érvényesek, ha minden mérkőzés befejeződik. Döntetlen esetében, a dead heat szabály lép érvénybe.

29.) A legnagyobb különbségű győzelem: Az eredmények a legnagyobb különbségű győzelem esetében a mérkőzés eredményén alapulnak, a releváns speciális fogadás meghatározott időtartamában. Minden mérkőzésnek be kell fejeződnie a lezárás érdekében, és az esetleges hosszabbítás is beleszámít. Amennyiben a győzelem különbsége nincs megadva, úgy a “Field” lesz a fogadás győztese.

30.) A leggyorsabb Touchdown-t szerző csapat: A leggyorsabb Touchdown eredmények megállapítása a releváns American Football irányító testülete által megadott időkön alapszik. Döntetlen esetében, a dead heat szabály lép érvénybe.

31.) Legmagasabb csapat összesített pontszám/legalacsonyabb csapat összesített pontszám: Ez a piac az egy csapat által szerzett összes pont számán alapszik, hogy ki szerzi a legtöbb/legkevesebb pontot az adott piacon a meghatározott időtartamban. Abban az esetben, ha az összesítés nem érhető el, úgy a “Field” lesz a fogadás győztese.

32.) Legmagasabb csapat összesített pontszám/legalacsonyabb csapat összesített pontszám (több/kevesebb): Ez a piac az egy csapat által szerzett összes pont számán alapszik, hogy ki szerzi a legtöbb/legkevesebb pontot az adott piacon a meghatározott időtartamban.

33.) Összes csapat/mérkőzés Touchdown: Az eredmények az összes megszerzett touchdown-on alapulnak, melyet egy maghatározott mérkőzésen vagy maghatározott csapat szerez, beleértve a hosszabbításokat is.

34.) Minden negyed megnyerése/mindkét félidő megnyerése: Egy csapatnak meg kell nyernie minden egyes negyedet /félidőt, hogy a fogadás érvényes legyen. Döntetlen esetében bármely negyed vagy félidő tekintetében a fogadás vesztesnek számít. A hosszabbítás nem számít bele ebbe a piacba. A fogadások csak akkor érvényesek, ha minden mérkőzés befejeződik.

35.) Képzelt mérkőzések: A mérkőzéseken két csapat játszik a releváns héten az NFL menetrendje szerint. Az eredmények a csapatok egyéni eredményein alapulnak a saját mérkőzéseiken a képzelt hétvégi ellenfél ellen. A hivatalos irányító testület határozza meg az eredményt. Ha egy mérkőzést nem fejeznek be teljesen, úgy a fogadások érvénytelenek a képzelt mérkőzés tekintetében. Minden eredmény magában foglalja a hosszabbításokat is, csak egyéniben.

36.) NFL Draft: Minden NFL Draft fogadás lezárása a releváns American Football irányító testülete által közzétett NFL Draft listán alapszik. A több mint/kevesebb piacok tekintetében a nem draft-olt játékosok kapnak egy eggyel magasabb számot, mint a legutolsó draft pick.

Mr Irrelevant lesz annak a játékosnak a jelzője, akit utolsóként választanak ki a draft-on. A "specialista" jelző a kicker-ekre, punter-ekre és long snapper-ekre használatos, és nem foglalja magában a kickoff vagy punt returner-eket.

Az "Utolsó Játékos a Green Room-ban" piac lezárása az utolsó kiválasztott játékoson alapul azok közül, akiket meghívtak a draft alatt a Green Room-ba és nem azon,, hogy fizikailag ki hagyja el utoljára a szobát.

37.) Játékos pozíciók: A Pre-Draft játékosok általunk egy játék pozícióba lesznek besorolva, mely a várható játék pozíciójukon alapszik. Az a pozíció, melyben a játékosokat a releváns American Football irányító testülete jegyzi és az Egyetemen betöltött pozíciók nem relevánsak, hisz ezek gyakran változnak és a végső pozíciók csak akkor dőlnek el, ha a játékos végül a csapatba bekerül. Amint egy pozíciót meghatározunk, úgy a véglegesnek tekintendő. Mások kérésre hozzáadásra kerülhetnek a piachoz, amíg még nem lettek másik pozícióhoz hozzáadva.

38.) NFL Head Coach piacok: A lezárás érdekében a Super Bowl jelenti a szezon végét minen head coach piac tekintetében. A Super Bowl előtt kirúgott edzők a szezon alatt elbocsájtottnak minősülnek,még akkor is, ha a csapat szezonja már véget ért.

Amennyiben egy head coach lemond, vagy átkerül egy másik csapatba, úgy a lezárás tekintetében kirúgottnak tekintjük.

39.) Pontos eredmény: A mérkőzés vagy a meghatározott időszak végeredménye. A hosszabbítás beleszámít a teljes meccsen elért pontos eredményre vonatkozó fogadásokba.

40.) Proposition fogadások: Egy félbeszakított mérkőzés esetében minden tét visszajár, kivéve, ha egy eredmény a játék eseményei alapján már meghatározásra került. A játékos prop piacoknál a Quarterback fogadások esetében alapfeltétel, hogy a kérdéses játékos(ok) a kezdőben van(nak), hogy a fogadás érvényes legyen. Minden más játékos prop piac esetében kérdéses játékos(ok)nak a releváns American Football irányító testülete által aktívként kell feltüntetve lennie, hogy a fogadás érvényes legyen. Minden proposition fogadás csak egyéni lehet. Az inaktívként feltüntetett játékosok nem érvényesek. Az NCAA mérkőzések esetében a játékosoknak rendelkezniük kell statisztikával a releváns American Football irányító testülete által, hogy a fogadás érvényes legyen. Amennyiben a játékosnak nincs statisztikája, úgy a fogadások érvénytelenek.

Minden időalapú fogadás a hivatalos pontozási idő szerint kerül elszámolásra a liga hivatalos diagramján szereplő pontszámok alapján. A pontosan a megadott időpontban elért pontszámok „Igen”-nek számítanak az elszámolásnál. Például, ha egy csapat akkor szerez pontot, amikor az óra pontosan 02:00 percet mutat, az „Igen”-nek számít a „Lesz-e pontszerzés az utolsó 2 percben?” fogadáson. Az eladott labdára vonatkozó fogadások nem tartalmazzák a „Turnover on Downs” (a támadó csapat nem tud a négy lehetőségből 10 yardot haladni) lehetőséget, és csak a „Fumble" (a támadó csapat labdát birtokló tagja elejti a labdát) és az „Interception" (a védekező csapat egy tagja elkapja az irányító passzát) lehetőségeket. Minden büntetésre vonatkozó fogadás csak az elfogadott büntetéseken alapul. Az elutasított vagy egymást kiegyenlítő büntetések a fogadások elszámolásába nem számítanak bele. Az edzői felülvizsgálatra vonatkozó fogadások csak azokra a felülvizsgálati kérelmekre vonatkoznak, ahol az edző bedobta a piros kendőt a pályára. A fogadások nem tartalmazzák azokat az eseteket, amikor a visszajátszást az asszisztens kezdeményezi.

A „sack" (amikor az irányítót a védők a labdával a kezében állítják meg) fogadások a liga hivatalos forrása szerint kerülnek rendezésre. Tartalmazza a „0,5 sack-et kap" lehetőséget, azonban az olyan fogadásoknál, mint például „A játékosnak sack-et kell szereznie a mérkőzésen", a játékosnak legalább egy teljes sack-et (1,0) kell elérnie ahhoz, hogy az „Igen" legyen a győztes fogadás.

41.) „Single Play" piacok: Ha a játékvezetők az aktuális fogadást büntetés eredményeként „nem dőlt el” kimenetelűnek nyilvánítják, a fogadás a következő mérkőzés eredménye alapján kerül rendezésre. A mérkőzés végén végrehajtott büntetéseket tartalmazó mérkőzések a mérkőzés hivatalos végeredménye szerint kerülnek rendezésre, a büntetés yardszámát nem számítva.
42.) A negyedik negyed utolsó játékán szerzett pontszámmal megnyerik-e a mérkőzést: Az ezen a piacon tett fogadás „nyertesnek” számít, ha a negyedik negyed utolsó játékában olyan pont születik, amellyel a csapat megnyeri a meccset. Ahhoz, hogy a fogadás „nyertesnek" minősüljön, az óráknak 00:00 időt kell mutatniuk, és ezután nem folyhat játék. Ezen a piacon a pontszámokba beletartoznak a touchdownok (az extra pontot vagy a kétpontos konverziót is beleértve), a mezőnygólok és a biztonsági ütések.
43.) „Play from Scrimmage” piacok: Ezek a piacok nem tartalmazzák a támadó csapat „punt return", „kick return" vagy „field goal return" esetén szerzett yard előnyét.
44.) „In-Play Drive" piacok: Az „in-play drive" piacok aktív fogadást takarnak. Ha a megadott drive-ra (az a támadássorozat, ameddig a támadó csapat birtokolja a labdát) nem kerül sor, akkor minden fogadás érvénytelen lesz. A drive meg nem történtnek minősül, ha a felsorolt csapat nem a támadó csapat a megadott drive során.
45.) A „Fourth Down Conversion" és a „First Down Gained" fogadások tartalmazzák a büntetésekkel elért first downokat: A „Longest 3rd Down" piac érvénytelen lesz, ha nem történik 3rd down az adott drive során. A 3rd down megtörténtnek minősül, ha végrehajtanak egy 3rd down játékot a drive során, és azt nem érvényteleníti büntetés. Ezt a drive során futott leghosszabb 3rd down távolsága alapján kell elszámolni, amelyet nem érvénytelenít büntetés. A „Longest 3rd Down Converted" piac érvénytelen lesz, ha nem történik 3rd down conversion a megadott drive során. A Drive Kimenetele piac négy opciót tartalmaz: Támadó Touchdown, Szerzett mezőnygól, Punt és Egyéb. Az „Egyéb” opció tartalmazza a megadott drive végkimenetelét a következő módokon: Védekező Touchdown, Kihagyott mezőnygól, Safety, Turnover On Downs, Interception, Fumble vagy Negyed vége.
46.) Futball játékosra vonatkozó fogadások: A játékosokra vonatkozó fogadások esetében, hacsak nem jelezzük másképp, a játékos(ok)nak legalább egy snapet kell játszaniuk ahhoz, hogy a fogadások érvénybe lépjenek. A fogadások érvénytelenek, ha a játékos(ok) inaktív játékosként szerepel(nek). Csak a Quarterback piacokon: a játékos(ok)nak a kezdőcsapatban kell lenni ahhoz, hogy a fogadások érvényesnek minősüljenek. A passzolási yardok a bruttó passzolt yardok alapján kerülnek elszámolásra.
47.) „Player First" statisztikai piacok: Ha egy játékos nem szerzi meg valamelyik fogadási statisztikához tartozó eredményt (azaz célpontot, fogadást, futási kísérletet), akkor minden fogadás érvénytelen lesz. Ebbe nem tartozik bele az első touchdownt szerző játékosok piaca.